TB9058FNG,EL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-LSSOP (0.220", 5.60mm Width) |
| Technology | Bi-CMOS |
| Interface | PWM |
| Supplier Device Package | 24-SSOP |
| Voltage - Supply | 7V ~ 18V |
| Current - Output | 2A |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Voltage - Load | 0.5V ~ 12V |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - A C, D C | Servo DC |
| Step Resolution | - |
| Applications | Automotive |
| Function | Controller - Commutation, Direction Management |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TB9058FNG,EL is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Toshiba Semiconductor and Storage. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-LSSOP (0.220", 5.60mm Width).
This device comes in a 24-LSSOP (0.220", 5.60mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.910 units of TB9058FNG,EL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TB9058FNG,EL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.910 units of TB9058FNG,EL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TB9058FNG,EL available in?
The TB9058FNG,EL by Toshiba Semiconductor and Storage is available in a 24-LSSOP (0.220", 5.60mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TB9058FNG,EL?
Unit pricing for TB9058FNG,EL starts at $6.35 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.