TB9061AFNG,EL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-LSSOP (0.220", 5.60mm Width) |
| Technology | Bi-CMOS |
| Interface | Parallel |
| Supplier Device Package | 24-SSOP |
| Voltage - Supply | 5.5V ~ 18V |
| Current - Output | - |
| Output Configuration | Pre-Driver - Half Bridge (3) |
| Voltage - Load | - |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - A C, D C | Brushless DC (BLDC) |
| Step Resolution | - |
| Applications | General Purpose |
| Function | Controller - Commutation, Direction Management |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TB9061AFNG,EL is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Toshiba Semiconductor and Storage. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-LSSOP (0.220", 5.60mm Width).
This device comes in a 24-LSSOP (0.220", 5.60mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.965 units of TB9061AFNG,EL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TB9061AFNG,EL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.965 units of TB9061AFNG,EL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TB9061AFNG,EL available in?
The TB9061AFNG,EL by Toshiba Semiconductor and Storage is available in a 24-LSSOP (0.220", 5.60mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TB9061AFNG,EL?
Unit pricing for TB9061AFNG,EL starts at $8.86 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.