TC4066BFELNF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Type | Bilateral, FET Switches |
| Supplier Device Package | 14-SOP |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Voltage Supply Source | Dual Supply |
| Current - Output High, Low | - |
| Circuit | 1 x 1:1 |
| Independent Circuits | 4 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TC4066BFELNF is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by Toshiba Semiconductor and Storage. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.886 units of TC4066BFELNF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TC4066BFELNF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.886 units of TC4066BFELNF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TC4066BFELNF available in?
The TC4066BFELNF by Toshiba Semiconductor and Storage is available in a 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TC4066BFELNF?
Unit pricing for TC4066BFELNF starts at $0.5130 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.