TC4069UBFTELN
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Gates and Inverters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Number of Circuits | 6 |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Number of Inputs | 1 |
| Current - Quiescent ( Max) | 1 µA |
| Logic Type | Inverter |
| Current - Output High, Low | 3.4mA, 3.4mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 50ns @ 15V, 50pF |
| Logic Level - Low | 1V ~ 3V |
| Logic Level - High | 4V ~ 12V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TC4069UBFTELN is a gates & inverters in the Combinational Logic family manufactured by Toshiba Semiconductor and Storage. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Gates and Inverters, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.534 units of TC4069UBFTELN in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TC4069UBFTELN in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.534 units of TC4069UBFTELN in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TC4069UBFTELN available in?
The TC4069UBFTELN by Toshiba Semiconductor and Storage is available in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TC4069UBFTELN?
Unit pricing for TC4069UBFTELN starts at $0.1551 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.