TC74HC273APF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Type | D-Type |
| Output Type | Non-Inverted |
| Supplier Device Package | 20-DIP |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Clock Frequency | 66 MHz |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 25ns @ 6V, 50pF |
| Current - Quiescent ( Iq) | 4 µA |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 5 pF |
| Function | Reset |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TC74HC273APF is a flip-flops in the Sequential Logic family manufactured by Toshiba Semiconductor and Storage. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 20-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 20-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 4.458 units of TC74HC273APF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TC74HC273APF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.458 units of TC74HC273APF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TC74HC273APF available in?
The TC74HC273APF by Toshiba Semiconductor and Storage is available in a 20-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TC74HC273APF?
Unit pricing for TC74HC273APF starts at $0.4590 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.