TC74HC4066AF-ELF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-SOP |
| Number of Circuits | 4 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Switch Circuit | SPST - NO |
| On- State Resistance ( Max) | 80Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 2V ~ 12V |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | - |
| -3db Bandwidth | 200MHz |
| Channel-to- Channel Matching (Δ Ron) | 5Ohm |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 12ns, 18ns |
| Charge Injection | - |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 10pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 1µA |
| Crosstalk | -60dB @ 1MHz |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TC74HC4066AF-ELF is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Toshiba Semiconductor and Storage. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 40.928 units of TC74HC4066AF-ELF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TC74HC4066AF-ELF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 40.928 units of TC74HC4066AF-ELF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TC74HC4066AF-ELF available in?
The TC74HC4066AF-ELF by Toshiba Semiconductor and Storage is available in a 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TC74HC4066AF-ELF?
Unit pricing for TC74HC4066AF-ELF starts at $0.8550 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.