TCR3UG50B,LF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XFBGA, WLCSP |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 4-WCSP-F (0.65x0.65) |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 300mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 680 nA |
| Control Features | Enable |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 5V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.195V @ 300mA |
| P S R R | 70dB (1kHz) |
| Protection Features | Inrush Current, Over Current, Thermal Shutdown |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TCR3UG50B,LF is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Toshiba Semiconductor and Storage. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 4-XFBGA, WLCSP.
This device comes in a 4-XFBGA, WLCSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.878 units of TCR3UG50B,LF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TCR3UG50B,LF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.878 units of TCR3UG50B,LF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TCR3UG50B,LF available in?
The TCR3UG50B,LF by Toshiba Semiconductor and Storage is available in a 4-XFBGA, WLCSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TCR3UG50B,LF?
Unit pricing for TCR3UG50B,LF starts at $0.4063 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.