TCR3UM175A,LF(SE
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-UDFN Exposed Pad |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 4-DFN (1x1) |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 300mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 680 nA |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.75V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.573V @ 300mA |
| P S R R | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TCR3UM175A,LF(SE is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Toshiba Semiconductor and Storage. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 4-UDFN Exposed Pad.
This device comes in a 4-UDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 23.964 units of TCR3UM175A,LF(SE in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TCR3UM175A,LF(SE in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 23.964 units of TCR3UM175A,LF(SE in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TCR3UM175A,LF(SE available in?
The TCR3UM175A,LF(SE by Toshiba Semiconductor and Storage is available in a 4-UDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TCR3UM175A,LF(SE?
Unit pricing for TCR3UM175A,LF(SE starts at $0.0383 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.