TCR5BM105A,L3F
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 5-DFNB (1.2x1.2) |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 36 µA |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.05V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.14V @ 500mA |
| P S R R | 98dB (1kHz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TCR5BM105A,L3F is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Toshiba Semiconductor and Storage. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 4-XDFN Exposed Pad.
This device comes in a 4-XDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 12.570 units of TCR5BM105A,L3F in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TCR5BM105A,L3F in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.570 units of TCR5BM105A,L3F in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TCR5BM105A,L3F available in?
The TCR5BM105A,L3F by Toshiba Semiconductor and Storage is available in a 4-XDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TCR5BM105A,L3F?
Unit pricing for TCR5BM105A,L3F starts at $0.1904 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.