TLP7820(LF4,E
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Current - Supply | 12mA |
| Output Type | Differential |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Number of Circuits | 1 |
| Amplifier Type | Isolation |
| -3db Bandwidth | 230 kHz |
| Current - Output / Channel | - |
| Slew Rate | - |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Input Bias | 5.5 nA |
| Voltage - Input Offset | 900 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 4.5 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 5.5 V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLP7820(LF4,E is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Toshiba Semiconductor and Storage. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.871 units of TLP7820(LF4,E in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLP7820(LF4,E in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.871 units of TLP7820(LF4,E in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLP7820(LF4,E available in?
The TLP7820(LF4,E by Toshiba Semiconductor and Storage is available in a 8-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLP7820(LF4,E?
Unit pricing for TLP7820(LF4,E starts at $5.36 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.