TMP89FS60FG(Z
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-BQFP |
| Supplier Device Package | 64-QFP (14x14) |
| Peripherals | LED, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 56 |
| Speed | 8MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | TLCS-870 |
| R A M Size | 3K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | I²C, SIO, UART/USART |
| Program Memory Size | 60KB (60K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The TMP89FS60FG(Z is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Toshiba Semiconductor and Storage. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 64-BQFP.
This device comes in a 64-BQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.993 units of TMP89FS60FG(Z in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TMP89FS60FG(Z in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.993 units of TMP89FS60FG(Z in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TMP89FS60FG(Z available in?
The TMP89FS60FG(Z by Toshiba Semiconductor and Storage is available in a 64-BQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TMP89FS60FG(Z?
Unit pricing for TMP89FS60FG(Z starts at $8.68 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.