TMPM369FDFG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-FQFP |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20x20) |
| Peripherals | DMA, POR, WDT |
| Number of I/ O | 102 |
| Speed | 80MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| R A M Size | 128K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, Microwire, SIO, SPI, SSP, UART/USART, USB |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 16x12b; D/A 2x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TMPM369FDFG is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Toshiba Semiconductor and Storage. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 144-FQFP.
This device comes in a 144-FQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.224 units of TMPM369FDFG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TMPM369FDFG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.224 units of TMPM369FDFG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TMPM369FDFG available in?
The TMPM369FDFG by Toshiba Semiconductor and Storage is available in a 144-FQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TMPM369FDFG?
Unit pricing for TMPM369FDFG starts at $7.21 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.