TPD4162F,LF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 62-SOP (0.331", 8.40mm Width) Exposed Pad, 31 Leads |
| Technology | IGBT |
| Interface | PWM |
| Supplier Device Package | P-HSSOP31-0918-0.80-002 |
| Voltage - Supply | 13.5V ~ 17.5V |
| Current - Output | 700mA |
| Output Configuration | High Side |
| Voltage - Load | 50V ~ 450V |
| Motor Type - Stepper | Multiphase |
| Motor Type - A C, D C | Brushless DC (BLDC) |
| Step Resolution | - |
| Applications | General Purpose |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPD4162F,LF is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Toshiba Semiconductor and Storage. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 135°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 62-SOP (0.331", 8.40mm Width) Exposed Pad, 31 Leads.
This device comes in a 62-SOP (0.331", 8.40mm Width) Exposed Pad, 31 Leads package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 549 units of TPD4162F,LF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPD4162F,LF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 549 units of TPD4162F,LF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPD4162F,LF available in?
The TPD4162F,LF by Toshiba Semiconductor and Storage is available in a 62-SOP (0.331", 8.40mm Width) Exposed Pad, 31 Leads package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPD4162F,LF?
Unit pricing for TPD4162F,LF starts at $11.52 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.