TB6641FG,8,EL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Application | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-BSOP (0.252", 6.40mm Width) + 2 Heat Tabs |
| Technology | Power MOSFET |
| Functions | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | Parallel, PWM |
| Supplier Device Package | 16-HSOP |
| Voltage - Supply | 10V ~ 45V |
| Current - Output | 1.5A |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Voltage - Load | 10V ~ 45V |
| Motor Type - A C, D C | Brushed DC |
| Base Product Number | TB6641 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TB6641FG,8,EL is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Toshiba. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Application: General Purpose, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 16-BSOP (0.252", 6.40mm Width) + 2 Heat Tabs package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.971 units of TB6641FG,8,EL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TB6641FG,8,EL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.971 units of TB6641FG,8,EL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TB6641FG,8,EL available in?
The TB6641FG,8,EL by Toshiba is available in a 16-BSOP (0.252", 6.40mm Width) + 2 Heat Tabs package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TB6641FG,8,EL?
Unit pricing for TB6641FG,8,EL starts at $2.62 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.