TB67B000AFG,EL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -30°C ~ 115°C |
| Application | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 42-SOP (0.330", 8.40mm Width), 34 Leads, Exposed Pad |
| Technology | IGBT |
| Functions | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | PWM |
| Supplier Device Package | 34-HSSOP |
| Voltage - Supply | 13.5V ~ 16.5V |
| Current - Output | 2A |
| Output Configuration | Half Bridge (3) |
| Voltage - Load | 50V ~ 450V |
| Motor Type - Stepper | Multiphase |
| Motor Type - A C, D C | Brushless DC (BLDC) |
| Base Product Number | TB67B000 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TB67B000AFG,EL is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Toshiba. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -30°C ~ 115°C, Application: General Purpose, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 42-SOP (0.330", 8.40mm Width), 34 Leads, Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 3.675 units of TB67B000AFG,EL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TB67B000AFG,EL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.675 units of TB67B000AFG,EL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TB67B000AFG,EL available in?
The TB67B000AFG,EL by Toshiba is available in a 42-SOP (0.330", 8.40mm Width), 34 Leads, Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TB67B000AFG,EL?
Unit pricing for TB67B000AFG,EL starts at $5.60 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.