TB67S158NG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -20°C ~ 150°C (TJ) |
| Application | General Purpose |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-SDIP (0.300", 7.62mm) |
| Technology | DMOS |
| Functions | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | Parallel |
| Supplier Device Package | 24-SDIP |
| Voltage - Supply | 10V ~ 60V |
| Current - Output | 1.5A |
| Output Configuration | Half Bridge (8) |
| Voltage - Load | 10V ~ 60V |
| Motor Type - Stepper | Unipolar |
| Base Product Number | TB67S158 |
| Packaging | Tube |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TB67S158NG is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Toshiba. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -20°C ~ 150°C (TJ), Application: General Purpose, Mounting Type: Through Hole.
This device comes in a 24-SDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 3.582 units of TB67S158NG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TB67S158NG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.582 units of TB67S158NG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TB67S158NG available in?
The TB67S158NG by Toshiba is available in a 24-SDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TB67S158NG?
Unit pricing for TB67S158NG starts at $4.85 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.