TB9054FTG(EL)
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Application | Automotive |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Technology | DMOS |
| Functions | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | PWM, SPI |
| Supplier Device Package | 40-QFN (6x6) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 28V |
| Current - Output | 6A |
| Output Configuration | Half Bridge (4) |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 28V |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Motor Type - A C, D C | Brushed DC |
| Base Product Number | TB9054 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TB9054FTG(EL) is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Toshiba. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Application: Automotive, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 40-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.570 units of TB9054FTG(EL) in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TB9054FTG(EL) in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.570 units of TB9054FTG(EL) in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TB9054FTG(EL) available in?
The TB9054FTG(EL) by Toshiba is available in a 40-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TB9054FTG(EL)?
Unit pricing for TB9054FTG(EL) starts at $3.61 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.