TB9083FTG(EL)
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TA) |
| Application | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Technology | Power MOSFET |
| Functions | Controller - Current Management |
| Interface | SPI |
| Supplier Device Package | 48-VQFN (7x7) |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V, 4.5V ~ 28V |
| Output Configuration | Half Bridge (3) |
| Motor Type - Stepper | Multiphase |
| Motor Type - A C, D C | Brushless DC (BLDC) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TB9083FTG(EL) is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Toshiba. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TA), Application: General Purpose, Mounting Type: Surface Mount, Wettable Flank.
This device comes in a 48-VFQFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting.
FPGACenter currently has 7.290 units of TB9083FTG(EL) in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TB9083FTG(EL) in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.290 units of TB9083FTG(EL) in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TB9083FTG(EL) available in?
The TB9083FTG(EL) by Toshiba is available in a 48-VFQFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TB9083FTG(EL)?
Unit pricing for TB9083FTG(EL) starts at $7.06 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.