TCR1HF18B,LM(CT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| P S R R | 60dB (1kHz) |
| Series | TCR1HF |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Output Type | Fixed |
| Current- Quiescent( Iq) | 1.6 µA |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Current- Output | 150mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 1.8V |
| Voltage- Input( Max) | 36V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Voltage Dropout( Max) | 1.06V @ 150mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TCR1HF18B,LM(CT is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Toshiba. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: SC-74A, SOT-753, P S R R: 60dB (1kHz), Series: TCR1HF.
This device comes in a SC-74A, SOT-753 package.
FPGACenter currently has 7.074 units of TCR1HF18B,LM(CT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TCR1HF18B,LM(CT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.074 units of TCR1HF18B,LM(CT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TCR1HF18B,LM(CT available in?
The TCR1HF18B,LM(CT by Toshiba is available in a SC-74A, SOT-753 package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TCR1HF18B,LM(CT?
Unit pricing for TCR1HF18B,LM(CT starts at $0.2610 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.