DG417BDQ-T1-E3
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Numberof Circuits | 1 |
| Switch Circuit | SPST - NC |
| On- State Resistance( Max) | 25Ohm |
| Voltage- Supply Dual( V±) | ±7V ~ 22V |
| Voltage- Supply Single( V+) | 13V ~ 36V |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Charge Injection | 38pC |
| Switch Time( Ton Toff)( Max) | 89ns, 80ns |
| Current- Leakage( I S(off))( Max) | 250pA |
| Channel Capacitance( C S(off) C D(off)) | 12pF, 12pF |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The DG417BDQ-T1-E3 is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Vishay. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Numberof Circuits: 1.
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package.
FPGACenter currently has 6.906 units of DG417BDQ-T1-E3 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the DG417BDQ-T1-E3 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.906 units of DG417BDQ-T1-E3 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the DG417BDQ-T1-E3 available in?
The DG417BDQ-T1-E3 by Vishay is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for DG417BDQ-T1-E3?
Unit pricing for DG417BDQ-T1-E3 starts at $3.89 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.