SIC403BCD-T1-GE3
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-PowerWFQFN |
| Supplier Device Package | PowerPAK® MLP55-32 |
| Voltage - Supply | 3V ~ 28V |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 1MHz |
| Number of Outputs | 2 |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) |
| Voltage/ Current - Output 1 | 0.6V ~ 5.5V, 6A |
| Voltage/ Current - Output 2 | Adj to 0.75V, 200mA |
| Voltage/ Current - Output 3 | - |
| w/ L E D Driver | No |
| w/ Supervisor | No |
| w/ Sequencer | No |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SIC403BCD-T1-GE3 is a linear & switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Vishay. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 32-PowerWFQFN.
This device comes in a 32-PowerWFQFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.247 units of SIC403BCD-T1-GE3 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SIC403BCD-T1-GE3 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.247 units of SIC403BCD-T1-GE3 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SIC403BCD-T1-GE3 available in?
The SIC403BCD-T1-GE3 by Vishay is available in a 32-PowerWFQFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SIC403BCD-T1-GE3?
Unit pricing for SIC403BCD-T1-GE3 starts at $3.56 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.