PI5USB2546AZHEX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | Status Flag |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 16-TQFN (3x3) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 73mOhm |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Output ( Max) | 2.5A |
| Switch Type | USB Switch |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The PI5USB2546AZHEX is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Diodes Incorporated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Features: Status Flag, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 16-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 21.649 units of PI5USB2546AZHEX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PI5USB2546AZHEX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 21.649 units of PI5USB2546AZHEX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PI5USB2546AZHEX available in?
The PI5USB2546AZHEX by Diodes Incorporated is available in a 16-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PI5USB2546AZHEX?
Unit pricing for PI5USB2546AZHEX starts at $0.8505 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.