MAX4896ATP+T
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Features | Status Flag |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WQFN Exposed Pad |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | SPI |
| Supplier Device Package | 20-TQFN (5x5) |
| Ratio - Input: Output | 1:8 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | - |
| Number of Outputs | 8 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature |
| Output Configuration | Low Side |
| Rds On ( Typ) | 3Ohm |
| Voltage - Load | 2.7V ~ 5.5V |
| Current - Output ( Max) | 410mA |
| Switch Type | Relay, Solenoid Driver |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX4896ATP+T is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Features: Status Flag, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 20-WQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.501 units of MAX4896ATP+T in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX4896ATP+T in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.501 units of MAX4896ATP+T in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX4896ATP+T available in?
The MAX4896ATP+T by Maxim Integrated is available in a 20-WQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX4896ATP+T?
Unit pricing for MAX4896ATP+T starts at $19.62 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.