MIC58P42YN
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Input Type | - |
| Output Type | Bipolar |
| Interface | Strobe, Serial |
| Supplier Device Package | 18-DIP |
| Ratio - Input: Output | 1:8 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | - |
| Number of Outputs | 8 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO |
| Output Configuration | Low Side |
| Rds On ( Typ) | - |
| Voltage - Load | 5V ~ 12V |
| Current - Output ( Max) | 500mA |
| Switch Type | Latched Driver |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MIC58P42YN is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Microchip. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C (TA), Features: -, Mounting Type: Through Hole.
This device comes in a 18-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 51.106 units of MIC58P42YN in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MIC58P42YN in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 51.106 units of MIC58P42YN in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MIC58P42YN available in?
The MIC58P42YN by Microchip is available in a 18-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MIC58P42YN?
Unit pricing for MIC58P42YN starts at $7.78 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.