NX20P3483UKAZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | Slew Rate Controlled |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 42-UFBGA, WLCSP |
| Input Type | - |
| Output Type | - |
| Interface | I²C |
| Supplier Device Package | 42-WLCSP (2.91x2.51) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, Reverse Current, UVLO |
| Output Configuration | - |
| Rds On ( Typ) | 28mOhm |
| Voltage - Load | 2.8V ~ 20V |
| Current - Output ( Max) | 5A |
| Switch Type | USB Switch |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NX20P3483UKAZ is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Features: Slew Rate Controlled, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 42-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 38.423 units of NX20P3483UKAZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NX20P3483UKAZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 38.423 units of NX20P3483UKAZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NX20P3483UKAZ available in?
The NX20P3483UKAZ by NXP Semiconductors is available in a 42-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NX20P3483UKAZ?
Unit pricing for NX20P3483UKAZ starts at $2.02 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.