NX5P3363UKZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | Fault Condition Indicator |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-UFBGA, WLCSP |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 16-WLCSP (2.2x2.2) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Over Current, Over Temperature, Reverse Current |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 35mOhm |
| Voltage - Load | 4V ~ 5.5V |
| Current - Output ( Max) | 3.3A |
| Switch Type | USB Switch |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NX5P3363UKZ is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Features: Fault Condition Indicator, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 16-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 16.457 units of NX5P3363UKZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NX5P3363UKZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 16.457 units of NX5P3363UKZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NX5P3363UKZ available in?
The NX5P3363UKZ by NXP Semiconductors is available in a 16-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NX5P3363UKZ?
Unit pricing for NX5P3363UKZ starts at $0.8673 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.