NCP4545IMNTWG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Features | Slew Rate Controlled |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-VFQFN Exposed Pad |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 18-QFN (3x3) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | - |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 4.9mOhm |
| Voltage - Load | 3V ~ 5.5V |
| Current - Output ( Max) | 10.5A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCP4545IMNTWG is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Features: Slew Rate Controlled, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 18-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 34.800 units of NCP4545IMNTWG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCP4545IMNTWG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 34.800 units of NCP4545IMNTWG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCP4545IMNTWG available in?
The NCP4545IMNTWG by Onsemi is available in a 18-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCP4545IMNTWG?
Unit pricing for NCP4545IMNTWG starts at $0.9270 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.