NCP81391AMNTXG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Last Time Buy |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) |
| Features | PWM Input |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 34-PowerVFQFN |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | Logic |
| Supplier Device Package | 31-QFN (5x5) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 4.5V ~ 13.2V |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Over Temperature, UVLO |
| Output Configuration | High Side or Low Side |
| Rds On ( Typ) | 1.7mOhm, 2mOhm |
| Voltage - Load | 20V |
| Current - Output ( Max) | 65A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The NCP81391AMNTXG is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Onsemi.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Last Time Buy, Operating Temperature: -40°C ~ 100°C (TA), Features: PWM Input, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 34-PowerVFQFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 65 units of NCP81391AMNTXG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCP81391AMNTXG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 65 units of NCP81391AMNTXG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCP81391AMNTXG available in?
The NCP81391AMNTXG by Onsemi is available in a 34-PowerVFQFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCP81391AMNTXG?
Unit pricing for NCP81391AMNTXG starts at $5.62 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.