NCV8405ADTRKG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | Auto Restart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | DPAK |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage |
| Output Configuration | Low Side |
| Rds On ( Typ) | 90mOhm |
| Voltage - Load | 42V (Max) |
| Current - Output ( Max) | 6A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCV8405ADTRKG is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Features: Auto Restart, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 832 units of NCV8405ADTRKG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCV8405ADTRKG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 832 units of NCV8405ADTRKG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCV8405ADTRKG available in?
The NCV8405ADTRKG by Onsemi is available in a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCV8405ADTRKG?
Unit pricing for NCV8405ADTRKG starts at $2.68 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.