NCV84160DR2G
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Input Type | CMOS |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 320mOhm (Max) |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 28V |
| Current - Output ( Max) | 18A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCV84160DR2G is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.028 units of NCV84160DR2G in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCV84160DR2G in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.028 units of NCV84160DR2G in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCV84160DR2G available in?
The NCV84160DR2G by Onsemi is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCV84160DR2G?
Unit pricing for NCV84160DR2G starts at $2.87 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.