NTGD1100LT1G
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Last Time Buy |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Input Type | - |
| Output Type | P-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 6-TSOP |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | - |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 40mOhm |
| Voltage - Load | 1.8V ~ 8V |
| Current - Output ( Max) | 3.3A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8541.29.0095 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The NTGD1100LT1G is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Onsemi.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Last Time Buy, Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ), Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 56.520 units of NTGD1100LT1G in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NTGD1100LT1G in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 56.520 units of NTGD1100LT1G in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NTGD1100LT1G available in?
The NTGD1100LT1G by Onsemi is available in a SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NTGD1100LT1G?
Unit pricing for NTGD1100LT1G starts at $0.6872 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.