RT9711BGF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | Status Flag |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Current, UVLO |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 90mOhm |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 5.5V |
| Current - Output ( Max) | 1.5A |
| Switch Type | USB Switch |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The RT9711BGF is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Richtek USA. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Features: Status Flag, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.152 units of RT9711BGF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RT9711BGF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.152 units of RT9711BGF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RT9711BGF available in?
The RT9711BGF by Richtek USA is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RT9711BGF?
Unit pricing for RT9711BGF starts at $1.80 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.