RT9712CGS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | Status Flag |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 8-SOP |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 2 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Current, UVLO |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 90mOhm |
| Voltage - Load | 2.7V ~ 5.5V |
| Current - Output ( Max) | 1.1A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The RT9712CGS is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Richtek USA. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Features: Status Flag, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.547 units of RT9712CGS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RT9712CGS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.547 units of RT9712CGS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RT9712CGS available in?
The RT9712CGS by Richtek USA is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RT9712CGS?
Unit pricing for RT9712CGS starts at $1.91 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.