RT9740AGQW
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | Load Discharge, Slew Rate Controlled |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-WFDFN Exposed Pad |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 14-WDFN-TL (3x2) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 2 |
| Fault Protection | - |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 18mOhm |
| Voltage - Load | 0.8V ~ 5.5V |
| Current - Output ( Max) | 6A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The RT9740AGQW is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Richtek USA. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Features: Load Discharge, Slew Rate Controlled, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 14-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.386 units of RT9740AGQW in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RT9740AGQW in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.386 units of RT9740AGQW in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RT9740AGQW available in?
The RT9740AGQW by Richtek USA is available in a 14-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RT9740AGQW?
Unit pricing for RT9740AGQW starts at $1.33 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.