RTQ9728WGQW(2)
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | Load Discharge, Status Flag |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | P-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 6-WDFN (2x2) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Battery, Short Circuit, UVLO |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 74mOhm |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 6V |
| Current - Output ( Max) | 2.5A |
| Switch Type | USB Switch |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The RTQ9728WGQW(2) is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Richtek USA. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Features: Load Discharge, Status Flag, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 6-WDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.876 units of RTQ9728WGQW(2) in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RTQ9728WGQW(2) in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.876 units of RTQ9728WGQW(2) in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RTQ9728WGQW(2) available in?
The RTQ9728WGQW(2) by Richtek USA is available in a 6-WDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RTQ9728WGQW(2)?
Unit pricing for RTQ9728WGQW(2) starts at $1.44 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.