DG125BP
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Input Type | Inverting, Non-Inverting |
| Output Type | P-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 14-CERDIP |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 5 |
| Fault Protection | - |
| Output Configuration | - |
| Rds On ( Typ) | 100Ohm |
| Voltage - Load | 33V |
| Current - Output ( Max) | - |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The DG125BP is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -20°C ~ 85°C, Features: -, Mounting Type: Through Hole.
This device comes in a 14-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.549 units of DG125BP in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the DG125BP in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.549 units of DG125BP in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the DG125BP available in?
The DG125BP by Rochester Electronics is available in a 14-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for DG125BP?
Unit pricing for DG125BP starts at $13.28 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.