MCZ33880EGR2
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Input Type | - |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | SPI |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Ratio - Input: Output | 1:8 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Outputs | 8 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Voltage |
| Output Configuration | High Side or Low Side |
| Rds On ( Typ) | 550mOhm |
| Voltage - Load | 5.5V ~ 24.5V |
| Current - Output ( Max) | 800mA |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MCZ33880EGR2 is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 824 units of MCZ33880EGR2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MCZ33880EGR2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 824 units of MCZ33880EGR2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MCZ33880EGR2 available in?
The MCZ33880EGR2 by Rochester Electronics is available in a 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MCZ33880EGR2?
Unit pricing for MCZ33880EGR2 starts at $8.66 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.