C8051F533A-IT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Speed | 25MHz |
| Connectivity | LINbus, SPI, UART/USART |
| Series | C8051F53x |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Core Processor | 8051 |
| R A M Size | 256 x 8 |
| Numberof I/ O | 16 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 8-Bit |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 4KB (4K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 5.25V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The C8051F533A-IT is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Silicon Labs. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT, Speed: 25MHz.
This device comes in a 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.
FPGACenter currently has 833 units of C8051F533A-IT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the C8051F533A-IT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 833 units of C8051F533A-IT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the C8051F533A-IT available in?
The C8051F533A-IT by Silicon Labs is available in a 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for C8051F533A-IT?
Unit pricing for C8051F533A-IT starts at $8.98 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.