C8051T633-GMR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Last Time Buy |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 20-QFN (4x4) |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 17 |
| Speed | 25MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | 8051 |
| R A M Size | 768 x 8 |
| Program Memory Type | OTP |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | SMBus (2-Wire/I²C), SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 4KB (4K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The C8051T633-GMR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Silicon Labs.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Last Time Buy, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 20-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 54.724 units of C8051T633-GMR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the C8051T633-GMR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 54.724 units of C8051T633-GMR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the C8051T633-GMR available in?
The C8051T633-GMR by Silicon Labs is available in a 20-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for C8051T633-GMR?
Unit pricing for C8051T633-GMR starts at $1.13 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.