EFM8BB31F32A-C-5QFN32
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 29 |
| Speed | 50MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | CIP-51 8051 |
| R A M Size | 2.25K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | I²C, SMBus, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.2V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 20x10/12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The EFM8BB31F32A-C-5QFN32 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Silicon Labs. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 32-WFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 32-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 48.319 units of EFM8BB31F32A-C-5QFN32 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the EFM8BB31F32A-C-5QFN32 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 48.319 units of EFM8BB31F32A-C-5QFN32 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the EFM8BB31F32A-C-5QFN32 available in?
The EFM8BB31F32A-C-5QFN32 by Silicon Labs is available in a 32-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for EFM8BB31F32A-C-5QFN32?
Unit pricing for EFM8BB31F32A-C-5QFN32 starts at $0.8100 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.