EFM32LG995F64G-F-BGA120
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Package / Case | 120-VFBGA |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Speed | 48MHz |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB |
| Series | Leopard Gecko |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| R A M Size | 32K x 8 |
| Numberof I/ O | 93 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Data Converters | A/D 8x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.98V ~ 3.8V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The EFM32LG995F64G-F-BGA120 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Silicon Labs. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Package / Case: 120-VFBGA, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT, Speed: 48MHz.
This device comes in a 120-VFBGA package.
FPGACenter currently has 1.936 units of EFM32LG995F64G-F-BGA120 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the EFM32LG995F64G-F-BGA120 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.936 units of EFM32LG995F64G-F-BGA120 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the EFM32LG995F64G-F-BGA120 available in?
The EFM32LG995F64G-F-BGA120 by Silicon Labs is available in a 120-VFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for EFM32LG995F64G-F-BGA120?
Unit pricing for EFM32LG995F64G-F-BGA120 starts at $18.24 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.