EFM32TG11B520F128IQ48-B
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 34 |
| Speed | 48MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| R A M Size | 32K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 3.8V |
| Data Converters | A/D 12bit SAR; D/A 12bit |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The EFM32TG11B520F128IQ48-B is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Silicon Labs. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 48-TQFP.
This device comes in a 48-TQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.173 units of EFM32TG11B520F128IQ48-B in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the EFM32TG11B520F128IQ48-B in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.173 units of EFM32TG11B520F128IQ48-B in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the EFM32TG11B520F128IQ48-B available in?
The EFM32TG11B520F128IQ48-B by Silicon Labs is available in a 48-TQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for EFM32TG11B520F128IQ48-B?
Unit pricing for EFM32TG11B520F128IQ48-B starts at $6.80 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.