EFM8BB31F16G-B-QSOP24R
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-QSOP |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 21 |
| Speed | 50MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | CIP-51 8051 |
| R A M Size | 2.25K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | I²C, SMBus, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.2V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 13x10/12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | 5A002A1 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The EFM8BB31F16G-B-QSOP24R is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Silicon Labs. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-SSOP (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 24-SSOP (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.371 units of EFM8BB31F16G-B-QSOP24R in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the EFM8BB31F16G-B-QSOP24R in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.371 units of EFM8BB31F16G-B-QSOP24R in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the EFM8BB31F16G-B-QSOP24R available in?
The EFM8BB31F16G-B-QSOP24R by Silicon Labs is available in a 24-SSOP (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for EFM8BB31F16G-B-QSOP24R?
Unit pricing for EFM8BB31F16G-B-QSOP24R starts at $2.80 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.