SIM3C166-B-GMR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 64-QFN (9x9) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 50 |
| Speed | 80MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| R A M Size | 32K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 28x12b; D/A 2x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | 5A992C |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SIM3C166-B-GMR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Silicon Labs. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 64-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 64-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.215 units of SIM3C166-B-GMR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SIM3C166-B-GMR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.215 units of SIM3C166-B-GMR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SIM3C166-B-GMR available in?
The SIM3C166-B-GMR by Silicon Labs is available in a 64-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SIM3C166-B-GMR?
Unit pricing for SIM3C166-B-GMR starts at $22.68 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.