16SCT100-T5
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | - |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | TO-263HV |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | - |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 210mOhm |
| Voltage - Load | 40V ~ 1200V |
| Current - Output ( Max) | 15A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 16SCT100-T5 is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by SimpleChips Technology. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.071 units of 16SCT100-T5 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 16SCT100-T5 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.071 units of 16SCT100-T5 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What is the pricing for 16SCT100-T5?
Unit pricing for 16SCT100-T5 starts at $54.60 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.