L99MC6
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | PWM Input, Slew Rate Controlled |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-PowerFSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | SPI |
| Supplier Device Package | PowerSSO-16 |
| Ratio - Input: Output | 1:6 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 5.25V |
| Number of Outputs | 6 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature |
| Output Configuration | High Side or Low Side |
| Rds On ( Typ) | 700mOhm |
| Voltage - Load | 6V ~ 28V |
| Current - Output ( Max) | 600mA |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The L99MC6 is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Features: PWM Input, Slew Rate Controlled, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 16-PowerFSOP (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.135 units of L99MC6 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the L99MC6 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.135 units of L99MC6 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the L99MC6 available in?
The L99MC6 by STMicroelectronics is available in a 16-PowerFSOP (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for L99MC6?
Unit pricing for L99MC6 starts at $6.14 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.