TDE1708DFT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Features | 5V Regulated Output |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | Bipolar |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 8-DFN (4x4) |
| Ratio - Input: Output | 1:2 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 2 |
| Fault Protection | Over Temperature, Reverse Current |
| Output Configuration | High Side or Low Side |
| Rds On ( Typ) | - |
| Voltage - Load | 6V ~ 48V |
| Current - Output ( Max) | 250mA |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TDE1708DFT is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -25°C ~ 85°C (TA), Features: 5V Regulated Output, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 8-VDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 11.882 units of TDE1708DFT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TDE1708DFT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.882 units of TDE1708DFT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TDE1708DFT available in?
The TDE1708DFT by STMicroelectronics is available in a 8-VDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TDE1708DFT?
Unit pricing for TDE1708DFT starts at $3.81 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.