TDE1798DP
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Input Type | Inverting, Non-Inverting |
| Output Type | Bipolar |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 8-Mini DIP |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Over Temperature |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | - |
| Voltage - Load | 6V ~ 35V |
| Current - Output ( Max) | 500mA |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TDE1798DP is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -25°C ~ 85°C (TA), Features: -, Mounting Type: Through Hole.
This device comes in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 12.000 units of TDE1798DP in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TDE1798DP in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.000 units of TDE1798DP in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TDE1798DP available in?
The TDE1798DP by STMicroelectronics is available in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TDE1798DP?
Unit pricing for TDE1798DP starts at $3.62 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.