TDE1898CFP
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Input Type | Differential |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, UVLO |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | - |
| Voltage - Load | 18V ~ 35V |
| Current - Output ( Max) | 500mA |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TDE1898CFP is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -25°C ~ 85°C (TA), Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 3.888 units of TDE1898CFP in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TDE1898CFP in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.888 units of TDE1898CFP in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TDE1898CFP available in?
The TDE1898CFP by STMicroelectronics is available in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TDE1898CFP?
Unit pricing for TDE1898CFP starts at $8.41 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.