TPS22990NDMLT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Features | Power Good, Slew Rate Controlled |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 10-WSON (3x2) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | - |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 3.9mOhm |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 5.5V |
| Current - Output ( Max) | 10A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS22990NDMLT is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Features: Power Good, Slew Rate Controlled, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 10-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 3.720 units of TPS22990NDMLT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS22990NDMLT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.720 units of TPS22990NDMLT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS22990NDMLT available in?
The TPS22990NDMLT by Texas Instruments is available in a 10-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS22990NDMLT?
Unit pricing for TPS22990NDMLT starts at $1.07 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.